Občas se snažím si vzpomenout, jaké to bylo před tím, než jsem začala vědomě pracovat s svým dechem.
Bylo to v roce 2013. Půl roku po porodu jsem cítila, že se sebou musím něco udělat, protože mi pravidelně každý měsíc blokovala záda v oblasti mezi lopatkami. Bolest byla velmi nepříjemná a nedovolila mi ani otočit hlavu. K tomu jsem se starala o své 2 děti, takže jsem byla opravdu vyčerpaná, bolavá a občas i lehce depresivní.
Když jsem se nemohla hnout ani po zdravotní vyjížďce na kole, řekla jsem si dost, takhle to dál prostě nejde. Protože jsem netoužila po žádném silovém cvičení ani nepodlehla vlně zumby, našla jsem si večerní hodiny jógy a začala jsem na ně pravidelně chodit.
Tam jsem se poprvé seznámila s jógovým dechem a s řízenou relaxací. Nadchlo mě to hned od začátku, ale cítila jsem, že se nedokážu plně koncentrovat na dýchání a zároveň cvičit. Při relaxaci mi zase dost utíkaly myšlenky. Tedy spíš mě nutily přemýšlet o všem možném, jen ne o tom, že právě ležím v jógovém sále a mám se soustředit na sebe. Začátky nebyly úplně jednoduché…
Po prvních 3 jógových hodinách mě záda druhý den bolela ještě víc. Trochu mě to štvalo, ale já jsem to nevzdala a vytrvala jsem. Hlavně proto, že to byl jediný čas jen pro mě. Mohla jsem se soustředit sama na sebe a chvilku uniknout z toho každodenního koloběhu. A věřte mi, že s kojencem a batoletem v bytě 2+1 je to obrovská motivace :). Navíc naše lektorka Pavla byla úžasná a velmi trpělivá, neustále nás motivovala, ať vydržíme.
O 3 měsíce později jsem si uvědomila, že mi záda ani jednou „neblokla“, a taky mě už ani nijak výrazněji nezabolela. Velmi se mi zlepšila nálada a především kondice :), měla jsem více energie, a hlavně jsem se celkově uvolnila. S uvolněním přišla touha a odvaha, začít se profesionálně věnovat masážím a reflexní terapii…
Proč o tom vůbec píšu. Se svými klienty často narážím na problém, že při snaze o vědomé dýchání mají nepříjemné pocity. Nejčastěji řešíme, co to znamená, když se při prohloubeném dýchání člověku točí hlava. Uvědomila jsem si, že při svých počátečních pokusech s vědomým dýcháním, jsem to měla podobně.
Protože celá moje práce s klienty vychází z vědomého dechu, rozhodla jsem se tomu podívat víc na zoubek a zprostředkovat vám trošku jiný pohled na celou záležitost. A případně vás také uklidnit.
Proč se vám může při prohloubeném dýchání zatočit hlava?
Z hlediska lidské fyziologie je to jednoduše proto, že pokud začnete ovlivňovat svůj dech, tak jej většinou nejen prohloubíte, ale také zrychlíte jeho frekvenci. Tím, jak rychleji a hlouběji dýcháte, se mozek více okysličuje a menší či větší točení hlavy je na světě. Nechci říkat, že je to špatně. Ale u někoho to může vyvolat nepříjemné pocity. Vzhledem k původnímu záměru se uvolnit, se tomu pokusíme vyhnout.
Určitě jste slyšeli pojem holotropní dýchání. Tak přesně tady se záměrné překysličení mozku a prohloubené zrychlené dýchání používá ke změně stavu vědomí, zaměření se na vnitřní prožitky a uvolnění různých psychických bloků z podvědomí. Je to forma terapie a měla by vždy probíhat pod dohledem odborníka. Naštěstí není holotropní dýchání zas tak jednoduché, tak se nebojte, že by k tomu mohlo dojít spontánně při běžné relaxaci.
Relativně větší nebezpečí hrozí např. u lidí s epilepsií nebo sklonem ke křečím. Nadměrné okysličení krve způsobuje zásaditou reakci v organismu (respirační alkalózu) a tělo je pak náchylnější ke vzniku křečí, bolesti hlavy nebo ztrátě vědomí.
Pokud je to váš případ, ale přesto byste chtěli dopřát svému tělu to nejlepší, navštivte zkušeného lektora jógy, který vám techniku vysvětlí a pohlídá vás.
Jak zamezit nepříjemným pocitům při vědomém dýchání?
Cokoliv se učíme, potřebuje naši pozornost a vytrvalost. Dnešní doba je tak uspěchaná, že i přirozenou věc, jako je dýchání, musíme znovu natrénovat.
Na začátek doporučuji dech nijak neovlivňovat a jen jej pozorovat. Aspoň si tak uvědomíte, že například dýcháte povrchně, trhavě, nepravidelně, těžce, že třeba nemůžete dodechnout apod. To je také velmi cenná informace, se kterou se dá dále pracovat.
Zkuste si v duchu opakovat: „Volný klidný dech… nádech a výdech…jen volný klidný dech…” Udělejte to třeba rovnou hned teď u čtení a sami pozorujte, jaký mají tato slova na váš dech účinek. Můžete vnímat spontánní zpomalení dechu a k jeho prohloubení.
Aby vám to šlo ještě lépe, pusťte si relaxační hudbu nebo šum moře. Ten mi vždycky pouští moje úžasná masérka a říká, ať se na něj naladím a dýchám v rytmu dechu naší planety. Po uklidnění vašeho dechu se zklidní i vaše myšlenky. Uvolní se vaše tělo a vy můžete v poklidu relaxovat nebo se naopak soustředit na svůj vnitřní hlas a využít svůj tvořivý potenciál.
Pokud zvládnete v leže nebo v sedě jen tak nerušeně pozorovat a vnímat svůj dech, tak máte v podstatě vyhráno!
Teď můžete začít se svým dechem pracovat a využít ho naplno :). Jak na to, se hned dozvíte, ale je tu ještě jedna věc…
Máte pocit neschopnosti se nadechnout a ovládnout svůj dech?
Ano, u některých lidí ovládat dech prostě nejde a nejde. Může to být i váš případ. Ať se snažíte sebevíc. Příčina nemusí být ani v tom, že by se vaše fyzické tělo bránilo okysličení mozku. Může být skrytá v existenci skrytého emočního bloku, který si zatím neuvědomujete, ale který vám však brání se volně nadechnout.
Plíce (a s ním i tlusté střevo jako jejich partner) se pojí s emocí smutku nebo žalu. I když je smutek prožíván lidmi negativně nebo nepříjemně, je to velmi pozitivní emoce. Smutek je o opouštění něčeho starého a příprava na něco nového. Pomáhá nám zbavovat se našich pout (vazeb) k něčemu nebo někomu, kdo nás opustil nebo k něčemu, co nám dosloužilo (věci, myšlenkové vzorce, vztahy, situace). Dává nám možnost posunout se v životě dál.
Mně se občas stává, že jsem najednou velmi smutná a jako by to nemělo žádný důvod. Někdy je to dost silné. Už jsem vypozorovala, že se tak děje vždy před velkou změnou v mém životě. To dobré na tom je, že ta změna je vždy pozitivní 🙂. Můj učitel Petr Vlček nám na kurzech často opakoval: „Když jste smutní, tak se radujte!”
Zároveň však platí, že pokud vás nějaká konkrétní situace nebo kontakt s určitými osobami naplňuje smutkem, je to signál k opuštění vztahu a hledání si nových vhodnějších vazeb.
Smutek reprezentuje element KOVU a kov dokáže roztavit jen OHEŇ, což je radost. I když je smutek důležitá emoce, kterou si rozhodně neodpírejte, není dobré ji prožívat dlouho, protože časem může přejít v depresi. Proto si dopřávejte každý den malé radosti a vyvažujte tak smutek a melancholii. Díky tomu budete mít silnou VŮLI.
Vůli žít. Pocit, že vše je to tak proto, že to chcete vy, a ne nikdo jiný. Schopnost rozhodnout se sám za sebe. Nelpět na nefunkčních věcech, vztazích, myšlenkách, situacích…
A teď zpátky k dýchání.
Jak začít s vědomým dýcháním bezpečně bez nepříjemných pocitů
- Uvědomujte si svůj dech tak často, jak to jen jde. Kdykoliv během dne.
- Pokud chcete pomocí dechu uvolnit své tělo, tak to dělejte v klidu, kdy se můžete soustředit a nikdo vás neruší. Svým klientům radím, aby vědomě dýchali například večer v posteli, těsně před usnutím.
- Navštivte lekci jógy nebo zdravotního cvičení, kde vás povede lektor, pokud stále cítíte nejistotu.
- Pokud to nejde, tak svůj dech neovlivňujte, jen jej pozorujte.
- Opakujte si v duchu: Klidný volný dech.
- Pokud dokážete ovlivnit hloubku a frekvenci svého dechu, tak dýchejte tak, aby vám to bylo co nejpříjemnější. Že dýcháte správně, poznáte podle velmi příjemného pocitu, který se brzy dostaví. Vyloženě si užívejte každý nádech i výdech.
- Pusťte si relaxační hudbu a vnímejte její rytmus.
- Při jakékoliv činnosti (nemusí to být jen cvičení) přizpůsobujte pohyb dechu ne naopak.
- Nezlobte se na sebe, když to hned nepůjde. Vše chce svůj čas. Abyste to nevzdali předčasně, pomůže vám moje 21denní výzva.
- Usmívejte se. Pak dýcháte zcela jistě správně :).
A proč to má smysl?
Vzpomínáte si, jak jsem kousek výše psala, že smutek roztaví jedině radost, tedy oheň? Díky kvalitnímu dechu máme silné plíce (vůli), které nejen dodávají potřebný kyslík našemu vnitřnímu ohni, ale také máme silný celý element kovu. Kov si můžeme představit jako sekeru (aby byla ostrá rádi si dopřejeme pikantní jídlo ), která dokáže posekat dostatek dřeva na náš vnitřní oheň. Tím pádem v životě zažíváme radost a taky můžeme občas prosekat náš les (dřevo =hněv a zlost, okruh jater), aby byl zdravý, silný, ale nepřerostl nám přes hlavu.
Kdo má zdravé plíce a játra, tak ten to v životě daleko dotáhne (slova mé lektorky Pavlínky na kurzu makrobiotického vaření )!
A já dodávám, že díky tomu hoří nás vnitřní oheň jasným plamenem a my se v životě projevujeme radostně, přirozeně a beze strachu.
Kvalitní dech znamená také uvolněný a dobře pracující hrudník. Volné dýchání udržuje uvolněnou celou páteř a samozřejmě to platí také naopak. Uvolněním páteře si podpoříme kvalitní dech a tím přísun kyslíku a energie do těla. Pokud spojíme pohyb, relaxaci, vědomé dýchání a reflexní uvolnění páteře přes ruku nebo chodidlo, můžeme si tím velmi podpořit regeneraci a vitalitu našeho těla.
2 komentáře
Svatava Richterová · 24. února, 2021 v 12:17
Krásně a srozumitelně napsaný článek. Děkuji, ráda Vás čtu, nutí mě to zamyslet se nad sebou a snad se naučím řídit vašimi radami. 🙂
PharmDr. Vendula Martinková · 24. února, 2021 v 19:25
Moc děkuji, teorie je vždy krásná, ale účelem je opravdu to, aby člověk popřemýšlel o sobě a co by mohl trošičku změnit, aby mu bylo lépe 🙂