fbpx

Pálí vás otázky ohledně lymfatických masáží?

Lymfa a lymfatický systém jsou v dnes známé a používané pojmy. Nejčastěji se zmiňují především v souvislosti s poruchou jejich funkce a se vznikem zdravotních problémů. Možná právě proto panuje (v některých případech zcela oprávněný) strach z neodborného zásahu v této oblasti. 

Jak je to tedy s reflexním ošetřením lymfatického systému? Co to vůbec je a jak funguje? Může tuto metodu používat laik? A může nějak ublížit? Jak je to s výukou online? A proč je vůbec tato metoda užitečná? Jak se liší od manuální lymfodrenáže?

Na tyto otázky jsem se pokusila odpovědět v následujícím článku a věřím, že po jeho přečtení ve vás zmizí strach a nastoupí zvědavost :D.

Co je to reflexní terapie (ošetření) lymfatického systému?

Je to velmi příjemná masáž chodidel a holení, která vychází z metody reflexní terapie. Dá se říct, že je to metoda alternativní medicíny.

Tato sestava jemných tahů a kroužení na nártech a holeních reflexně ovlivňuje celý lymfatický systém a také všechny vnitřní orgány, které s ním souvisejí (srdce, ledviny, apendix, tenké a tlusté střevo, játra, slezinu a brzlík).  

Místa na chodidlech (ale i rukách, obličeji, uchu,…) spojená s konkrétní částí těla označujeme jako reflexní plošky. Jejich zmáčknutím nebo jinou stimulací (v tomto případě jemné tahy a kroužení) sdělujeme vědomě (bolest, paléní, mravenčení) a především podvědomě (energoinformační úroveň) tělu, kam je třeba zaměřit pozornost. 

Jednoduše řečeno, pokud se při masáži pohybujeme na reflexních zónách a ploškách lymfatického systému, tělo se o něj začne zajímat více.

Celá sestava je takový návod, jakým způsobem se má krok za krokem tělo očišťovat, aby to bylo efektivní. Má pak podobnou logiku jako manuální lymfodrenáž.

Masáží samotnou však do lymfatického systému nezasahujme, nehýbeme s tekutinou ve tkáních a jinak neovlivňujeme děje, které si řídí tělo zcela samo.

Protože je masáž velmi příjemná, tak také dochází k hlubokému uvolnění a relaxaci, které vedou k lepšímu průtoku krve i lymfy ve tkáních a také k harmonizaci nervového, hormonálního a imunitního systému. 

Reflexní terapie lymfatického systému má pro tělo čistící a zároveň regenerační efekt.

Jaké má výhody oproti klasické lymfodrenáži?

Výhody této informační masáže vyplývají z její samé podstaty. 

Pomocí masáže tělo jen nasměrujeme na to, co má dělat, a také člověku pomůžeme k hluboké relaxaci, díky které všechny procesy probíhají rychleji a efektivněji.

Zároveň tělo pracuje jen do té míry, do jaké má člověk zrovna sílu a energii. Tělo je inteligentní, schválně si samo nepřetíží ledviny nebo játra. Prostě v této oblasti začne pracovat efektivněji. Někdy je výrazný výsledek hned po prvním ošetření, někdy až za delší dobu. Je to velmi individuální.

Naopak, když se při klasické manuální lymfodrenáži najednou v krevním oběhu objeví větší objem tekutiny navíc, musí se s tím organismus vypořádat i za cenu přetížení.  

Proto lze reflexní lymfatickou masáž využít u i lidí, kteří na klasickou ruční lymfodrenáž nemohou. Tedy u lidí, kteří mají onemocnění, které oslabuje jejich srdce, plíce, játra, ledviny nebo lymfatické uzliny či mají nebo jsou po rakovině.

U nich tato masáž nebude tolik účinná v oblasti terapie otoků, ale bude mít velký pozitivní harmonizační vliv na jejich tělo (konkrétní závažnější případy přesto doporučuji konzultovat s lékařem a zkušeným reflexologem). 

Výhodou také je, že ošetříme celé tělo najednou, což se u klasické lymfodrenáže právě kvůli riziku přetížení ledvin nedoporučuje. 

Je masáž bezpečná i z rukou laika?

U jakékoliv masáže, terapie a vnějšího zásahu do našeho bytí by mělo platit, že máme především důvěru v toho, kdo “nám chce pomoci”.

Jako základní kontraindikaci pro provedení masáže uvádím STRACH. Strach maséra, že klientovi (členu rodiny) ublíží i strach masírovaného, že mu ublíží masér. Pokud je jakákoliv pochybnost, tak prostě nemasírovat.

Co se týká přesnosti techniky a provedení, tak úplně nejdůležitější je záměr a ten by měl být pomoci uvolnit se a umožnit tělu pracovat, jak samo umí. Tedy ne vyždímat z něj co půjde.

Není v naší kompetenci řešit něčí problémy! Přiznejme si to hlavně sami sobě. To, co léčí, je pozornost a naslouchání druhému a vytvoření bezpečného a příjemného podporujícího prostoru, kde se uvolní a nechá své tělo pracovat. A to je podle mě opravdu to nejdůležitější. 

Proto si dovolím tvrdit, že není až tak důležité, jestli je dokonalá technika, daleko důležitější je čistota záměru maséra a respekt k masírovanému. Opět opakuji, že touto masáží nijak nezasahujeme do vodního hospodářství těla. 

Promlouváme k němu a jemně mu napovídáme, kam by mělo zaměřit svou pozornost. Proto z rukou laika může být v určitých případech ještě efektivnější než od někoho, kdo má certifikát.

Mohu se masáž naučit v online kurzu?

To je dáno tím, jak jste zvyklí se učit. Někomu to opravdu stačí, někdo si to potřebuje osahat v praxi a mít za zády někoho, kdo ho kontroluje a opraví.

Online kurz z vás nemá udělat profíky na první dobrou. Těmi stejně nebudete ani bezprostředně po živém kurzu. Každý člověk má na něco vlohy a talent a já i na živých kurzech vidím, “komu to půjde” a kdo stejně půjde jinou cestou.

Profíky se stáváme praxí a zase praxí. A rozhodně se za ně nemůžeme prohlásit sami jen tím, že absolvujeme předepsané školení.

Ale na začátku potřebujeme určitý návod, nastínění cesty a možností, něco čeho se můžeme držet, když si ještě nejsme sami jistí. Ale dlouhodobou praxí získáme na jistotě a většinou zjistíme, že si to stejně děláme po svém a že nám to funguje možná ještě lépe. Tak je to naprosto v pořádku.

Online kurz Reflexní terapie lymfatického systému vznikl hlavně proto, aby se o této úžasné metodě dozvědělo co nejvíce lidí. Někomu to takto stačí a vybere si pro sebe, co potřebuje. Někdo zjistí, že je to přesně pro něj a stejně přijede na živý kurz. Někdo zjistí, že je to pro něj složité, ale začne hledat někoho, kdo by ho namasíroval a někomu to přinese odpovědi na otázky, které se týkají úplně něčeho jiného.

No a někoho to pohorší, protože vnitřně cítí, že do lymfatického systému by měl zasahovat jen někdo, kdo tomu rozumí. Ale jsou to naše těla. My bychom jim měli rozumět ze všech nejvíc. A k tomu bych ráda přispěla.

Má tato masáž nějaké omezení nebo kontraindikace?

Jako každá masáž, tak ani tato není vhodná při probíhajícím akutním stavu (viróza, horečka, jakýkoliv šok,…i opar!), naopak na doléčení je to super.  

Tato metoda zvyšuje imunitu, proto by neměla být prováděna u lidí, kteří právě prodělávají chemoterapii nebo léčbu imunosupresivy (po transplantaci orgánů, při léčbě autoimunitních nemocí), efekt léčby by mohl být narušen. 

Co se týká těhotenství, tak to sice není nemoc, ale v tomto případě opravdu odkážu na zkušené reflexology. Já sama reflexní terapii u těhotných využívám.

Existuje spousta stavů, kdy si nejsme jisti, jestli metodu použít nebo ne. Tady pak platí základní poučka: máte-li pochybnosti, tak nemasírujte. Naopak pokud cítíte (a jste si jistí, že vám to nenašeptává ego), že to druhému pomůže, tak se nechte vést vnitřním pocitem a nechejte ruce pracovat, jak chtějí.

Celá reflexologie není jen o naučení se jednotlivých plošek, ale i o vnitřním naladění sama na sebe, o vnímání druhého člověka a respektování daleko inteligentnějších sil než je lidská mysl. Tuto metodu objevuji a praktikuji více než 5 let a vím, že stále je toho ještě hodně, co čeká na objevení :D.

Chcete-li poznat tuto skvělou masáž a metodu alternativní medicíny, můžete k tomu využít i náš online kurz, který jsem s láskou vytvořila.

Pokud vás zajímají další otázky, napište je do komentáře nebo na info@lavendu.cz.

DŮLEŽITÉ: Chcete-li nabízet a provádět tuto masáž v rámci svého podnikání, je potřeba mít zároveň živnostenské oprávnění vydané na základě splnění podmínek pro daný obor dle platné legislativy ČR nebo SR (dosažené vzdělání, rekvalifikační zkouška).


PharmDr. Vendula Martinková

PharmDr. Vendula Martinková

Specialistka na regeneraci organismu a reflexologii s citem. "Ukazuji lidem jak mohou pomoci svému tělu, aby se začalo uzdravovat samo, a pomáhám jim objevit a rozvíjet vlastní potenciál".

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *