Zdravé dítě = spokojená máma
Pro každou maminku je důležité, aby bylo její dětí usměvavé a spokojené, a pak je spokojená i ona sama. Že děti občas vyvedou nějakou lumpárnu, nechtějí rodiče poslouchat a přidělávají jim starosti, to je vlastně projevem jejich touhy poznávat svět a učit se v něm žít samy za sebe. A to je zdravé.
Na všechny lumpárny a zlobení rodiče ani nepomyslí, pokud se jejich dítku něco děje. Okamžitě přispěchají na pomoc a dělají, co umí, aby mu bylo zase líp.
I já jsem máma dvou kluků a snažím se jim zajistit vše tak, aby zdravě jedli, spali, hýbali se, měli dostatek toho či onoho. Ale stejně se stane, že občas jim něco chybí nebo onemocní.
Jsem sice vystudovaná lékárnice a o lécích, vitamínech, nejrůznějších režimových opatřeních i alternativních metodám vím dost, ale přesto občas cítím v tomto ohledu bezmoc. Alespoň dříve to tak bylo.
Moje cesta k reflexním masážím
Asi žádnému rodiči nedělá dobře jen tak sedět a čekat, až zabere lék nebo dítěti pomůže někdo jiný, pokud se o něj v tu chvíli bojí. Já jsem to zažila s mladším synem v jeho 5 týdnech, když jsme skončili na dětské JIP se zápalem plic. Ač lékaři dělali, co uměli (co předepisují doporučené postupy, které musejí respektovat), tak mu bylo stále zle a dokonce jsem měla pocit, že podávané léky mu ještě přitěžují.
V tu chvíli jsem si uvědomila, že nechci a nemůžu jen bezmocně přihlížet, a protože jde o mé vlastní dítě, tak já mám tu moc mu pomoci. Najednou jsem věděla, že to zvládnu, i když jsem ještě nevěděla jak. V nemocnici jsem se soustředila na jeden hlavní cíl. Pomoci stabilizovat syna tak, aby nás mohli propustit do domácí péče.
Dodržela jsem vše, co mi lékaři radili, a do toho jsem syna neustále nosila, polohovala ho tak, aby se mu dobře dýchalo, míčkovala mu hrudník a masírovala celé tělíčko. Tehdy jsem ještě neměla žádný masérský kurz, takže zcela intuitivně. Za 3 dny nás pustili. A já jsem věděla, že to je teprve začátek cesty k úplnému uzdravení.
Začala jsem studovat všechny možné alternativní metody jako bylinky, aromaterapii, bylinnou homeopatii, masáže, a hlavně mě oslovila reflexologie (reflexní masáž, reflexní terapie). Zkoušela jsem vše využívat jak samostatně, tak i v kombinaci s klasickou léčbou nebo spolu navzájem.
Reflexologie si mě ale absolutně získala. Hlavně z toho důvodu, že při této metodě je, z těch všech klasických i alternativních možností, minimální riziko nežádoucích účinků, a pokud člověk naslouchá intuici, tak se nemůže splést.
Co je reflexní masáž
Zmínky o reflexní masáži jsou staré tisíce let a z nich vyplývá, že člověk využíval možnost ovlivnit vnitřní orgány a léčebnou schopnost těla přes masáž na chodidlech všude po světě.
Reflexologie využívá především faktu, že jakákoliv část těla má svůj obraz na jiné části těla a vzájemně se ovlivňují. Takovým obrazům říkáme reflexní plošky, a právě ty masírujeme. Nejlépe popsaná je na chodidlech a velmi dobře funguje také na rukách.
Reflexní masáž můžeme použít v každém věku: od miminek až po seniory. Je dostupná, nenáročná, velmi intuitivní, bezpečná a navíc v domácím prostředí zcela zdarma. Je obrovská škoda ji alespoň občas nevyužít. A někdy ani nemusíme přesně vědět, kde která reflexní ploška leží. Pokud to ale víme, je o to víc efektivní.
Využití reflexní masáže u dětí
U dětí je potřeba myslet hlavně na to, že jsou velmi vnímavé k bolesti, proto by měla být masáž jemná, a také nevydrží dlouho spolupracovat (ale většinou masáž vyžadují), proto by měla být krátká v řádu minut. Obvyklé obavy maminek, že si nenajdou v nabitém programu čas, nejsou na místě. Masáž můžeme spojit s oblékáním, koupáním, hrou nebo uspáváním (dost dětí u masáže spontánně usíná).
Maminky se často obávají, aby neprovedly masáž neodborně a svému miláčkovi neublížily. Tady radím, že je dobré sledovat reakce dítěte, a pokud se mu masáž nelíbí a odmítá ji, tak ji neděláme. Děti jsou nezatížené a mají velmi dobrou intuici, co je a co není pro ně dobré. Ale i tak není třeba mít obavy, že by se masáží něco strašlivého stalo. Pro ideální efekt této metody je nutné ji opakovat a často a tedy ani případný negativní efekt nenastane při jednom “špatném” zmáčknutí.
Je-li tedy dítě nemocné nebo jinak nespokojené, tak je nejefektivnější využít masáž reflexních plošek např. 5-10x denně po dobu 30-60 vteřin (celková délka masáže několika plošek). Podpoříme tím přirozené zapojení těla v imunitní reakci, trvá to jen chvilku, nebolí to, je to zdarma, dítěti je lépe a my nesedíme bezmocně s rukama v klíně.
S masáží však nemusíme čekat, až je nejhůř. Naopak. Reflexní masáž je naprosto skvělá v prevenci nemocí, protože podporuje přirozené děje v těle a dítě (i dospělý) pak lépe zvládá všudypřítomnou stresovou zátěž, tedy i tu infekční. Díky časové nenáročnosti ji můžeme využít kdekoliv a kdykoliv a zapojit ji do běžných denních činností nebo rituálů.
Co maminky řeší pomocí reflexních masáží u dětí nejčastěji
-
Zklidnění
Ať jde o miminko nebo školáka, tak dítě zažívá spoustu situací, kdy se necítí dobře a dává to najevo rozrušením, pláčem, zlobením nebo apatií. Využitím jednoduchých reflexních hmatů dáme dítěti najevo, že jsme tam pro něj a je v bezpečí. Navíc zklidňující vyrovnávací hmaty působí skvěle i na dospělé a je spousta situací, kdy jich můžeme využít.
-
Nachlazení, uvolnění zahlenění
Pokud se zkombinují klasické přístupy (léky, bylinky, vincentka,...) s reflexní masáží, dojde mnohem rychleji k uzdravení sliznic a rychlejší imunitní reakci. Reflexní masáž funguje rychle i v akutních případech a je samozřejmě vhodné ji využívat dlouhodobě. Ideálně tak, že větší dítě naučíme, jak si masáž provádět samo na ručičkách.
-
Celkové povzbuzení imunity
Imunitní systém je velmi jemně laděný nástroj těla, který je nezbytný pro ubránění se nepříznivému působení vnějšího světa. Nejen infekcím, ale všemu, co ho může ohrozit. Reflexologie je v tomto ohledu skvělá, protože působí komplexně na všechny složky imunity, ne jen na některé. To často dělají byliny nebo specifické stimulanty imunity, které patří do rukou odborného lékaře. Je proto fajn znát alespoň 4 univerzální reflexní plošky, které můžeme využít při jakékoliv příležitosti, a to i pro povzbuzení imunity.
-
Bolesti bříška
Osobně neznám nic spolehlivějšího při zácpě, jak u dětí, tak i u dospělých. U miminek maminky často řeší koliky a křeče, a tady můžeme využít jednoduché reflexní ovlivnění tenkého střeva, které jsem často ocenila i při nočních můrách a bezdůvodném pláči.
-
Zdravý vývoj nožní klenby a držení těla
Děti nám rostou jako z vody a občas je to pěkná rychlovka. To ale může vést k tomu, že struktury pohybového systému nerostou stejně rychle a dochází k zatížení páteře a jejímu nepřirozenému zakřivení (nejčastěji skolióza). Reflexní masáží můžeme podporovat zapojení svalů podél páteře, a tím předcházet potížím nebo je minimálně mírnit. Také podpoříme správné vyklenutí klenby.
Pomocí reflexní masáže rozvíjejte vztah a komunikaci se svým dítětem
Samozřejmě to je jen zlomek toho, co lze pomocí reflexních masáží pomoci řešit. Je toho daleko více. Hlavním přínosem této metody je ale poznání svého vlastního těla jak pro rodiče, tak pro dítě, a tím daleko včasnější reakce na hrozící problém.
Je to také možnost, jak rozvíjet vzájemný vztah a komunikaci s dítětem a vést ho k tomu, aby umělo vnímat své vlastní potřeby a reagovat na ně samo. Aby mělo velkou důvěru nejen k nám rodičům, ale i samo k sobě a ke svému tělu. Tím získá větší sebejistotu a odolnost, a pomůže mu to překonat nejen rýmečku, ale jakoukoliv životní výzvu. Je to i možnost pro nás rodiče, udělat to samé pro sebe s milým parťákem po boku.
Tato metoda nemá v žádném případě nahradit lékařskou péči. Já ji vnímám jako součást zdravého životního stylu každého člověka, který má rád své blízké a má rád taky sebe a své tělo. A stejně, jak dopřáváme pozornost a péči těm, na kterých nám nejvíce záleží, tak si to zasloužíme i my sami.
Pokud Vás zajímá více a konkrétně, jak využít reflexní masáže nejen u dětí, ale v celé rodině, tak přesně pro Vás jsme zpracovali jednoduchý a maximálně praktický online kurz: Reflexní masáže dětských nožiček a ručiček. Dozvíte se v něm mimo jiné postupy a rady, jak překonat neklid, koliku, zácpu nebo nachlazení a také, jak podporovat správný vývoj klenby u dětí.
Chci dostávat informace o nových článcích a zajímavostech z oboru
Zanechejte nám svůj email a dozvíte se o nových článcích jako první!
Děkujeme!
Stal/a jste se součástí Lavendu komunity a nyní už nepřijdete o žádnou novinku z našeho webu.
Prosím, podívejte se nyní do Vašeho emailu, kde Vás čeká už jen poslední krok, a to potvrzení Vašeho souhlasu se zpracováním Vašich osobních údajů.
Zkontrolujte také hromadná sdělení a nevyžádanou poštu, je možné, že email spadnul tam.
A také si uložte adresu [email protected] do Vašeho adresáře, aby Vám email přišel do hlavní pošty a nespadl do hromadné korespondence.
Vážíme si toho, že jste s námi!
Lavendu
0 komentářů