4.4
(10)

Venku to začíná vypadat jarně, ale biologické jaro nám začalo vlastně už 4.2. Podle čínského pentagramu odpovídá jaru element dřeva. A v našem těle představují dřevo játra. Úžasný orgán, díky kterému si můžeme uvědomovat rozmanitost života. 

Nechci teď jmenovat všechny ty úžasné věci, které umí. Je jich hodně, věřte mi :). A protože už mě možná znáte, tak rovnou pojďme na psychosomatiku a energetické souvislosti.

Zdravé naštvání nás vede k pozitivní změně

Emoce spojené s játry jsou především zlost, hněv, agrese, lítost a pocit bezmoci. To se moc hezky nečte, a tak vás hned uklidním. Je to jen jedna strana pomyslné mince. Tou druhou je tvořivost, umění se rozhodnout a odhodlání se posunout v životě dál. To už je hned lepší, co říkáte?

Ideální je mít tyto dvě stránky v rovnováze. Tedy využívat situace, které nám nějakým způsobem vadí, k tomu udělat v životě změnu a stvořit  pro sebe novou příležitost.

Játra mají více funkcí než možná tušíte

Játra jsou hlavním čistícím orgánem v našem těle. Probíhá tady čilý biochemický ruch. Dochází v nich k přeměně látek, které přicházejí z vnějšího světa dovnitř do těla, nejčastěji potravou, ale také dýchání nebo přes kůži.

V játrech se aktivují (např. léky), deaktivují (léky, hormony), sníží svoji nebezpečnost pro tělo (alkohol), ale někdy i zvýší svoji nebezpečnost (taky alhokol, ale jinou cestou, za určitých podmínek, často léky v nevhodné kombinaci) a většinou se i nachystají na vyloučení z těla ven (látky rozpustné v tucích jdou do žluči a do střeva, látky rozpustné ve vodě jsou vyloučeny ledvinami).

Tohle asi tušíte a při vzpomínce na školní léta se vám určitě leccos vybaví. Už vám ale někdo řekl, že játra také zpracovávají veškeré emoce, myšlenky a energie, které v našem těle a na něj působí? Že ne? Tak to račte číst dál.

Poskytují nám základní a zásadní ochranu proti stresu

Játra nám vytváří štít před všemi vnějšími vlivy ať fyzickými, tak energetickými. Zpracovávají veškerý stres a velmi ovlivňují naši odolnost vůči alergiím, autoimunitním nemocem a rakovině. Že vám to začíná dávat trochu smysl?

Prostě toho mají na starost hodně a v dnešním uspěchaném světe, no uznejte sami, mají toho snad až moc. 

Nervy a stres v práci nebo ve škole, doma to samé, a když se potkáte s kamarády, tak na vás nejspíš taky spustí svoje problémy. Jeden toho začíná mít nad hlavu. A přesně to se děje s našimi játry. 

Vlivem obrovského informačního stresu, náporu nových chemických látek (potravinová aditiva – éčka, barviva, zbytky antibiotik a pesticidů) a složitých mezilidských vztahů začínají tak trochu nestíhat.

Pokud jste na hodinách biologie dávali pozor aspoň na půl ucha, tak vám neuniklo, že játra jsou životně důležitý orgán a bez něho to jaksi nejde. Proto příroda zajistila, že játra musí přežít za každou cenu a vytvořila propojený systém, kterým se jednotlivé orgány podporují (v čínské medicíně jim říkáme meridiány).

Játra přesouvají svoje zatížení na další orgány

Funguje to tak, že když nám játra, zjednodušeně řečeno, nestíhají, zátěž se posune na další orgány nebo tkáně, které játra vyživují a regulují. Jde hlavně o žlučník, oči, šlachy a úpony (především ty kolem páteře) a všechny tkáně, které souvisí s reprodukcí. Játra vyživují veškerou pojivovou tkáň v těle, což je mimochodem asi 50% veškeré naší hmoty.

Odsouvají zde hlavně takové látky, které se jim nedaří efektivně přeměnit, takže tím pádem ani odstranit. A také všechny podvědomé emoce (= ty, které si v tom okamžiku nedokážeme uvědomit). 

Tak jak v těle fungule látkový metabolismus, tak funguje i ten mentální. Emoce nemůže být zpracována, dokud si ji neuvědomíme a nezareagujeme na ni. Takže čeká na situaci, která jí spustí a obvykle je to v nejnevhodnější dobu.

No dobře a co se tedy stane, když se všechny ty látky, emoce a energie nezpracují a zůstávají schované v těle?

Někdy dlouho nic. Až jednoho krásného dne vznikne situace, která vede k uvolnění nebo aktivaci toho našeho nánosu. Aktivátorem je většinou stres (úplně nejčastěji emoční) a zároveň se přidá situace, kdy máme málo energie a cítíme se vyčerpaní. 

A nebo naopak se projeví velmi rychle, pokud se jedná o vliv se silným informačním účinkem (zejména látky, které jsou velmi podobné hormonům).

Každá hmotná substance, emoce či myšlenka je ve své podstatě pořád energie a energie je také nositelkou informace. Každá informace má tendenci se projevit v hmotě ( od toho i samotné slovo in form – v něco se formovat/utvořit). A aby měla informace smysl, je nutné, aby byla součástí nějakého většího celku. A ten celek. To je naše tělo. 

Cizí informace se chce do něj začlenit a tím může docela zásadně pozměnit význam původního konceptu. My to na venek můžeme vnímat různě. Od změny nálad, směru toku myšlenek až po nerovnováhu v oblasti hormonální, nervové nebo imunitní. A nakonec to může vyústit ve zdravotní problém.

Může detoxikace pomoct?

Opakovaně se setkávám z různými názory na detoxikaci a půst. Někteří lidé absolutně nepřikládají jakoukoliv důležitost starosti o své tělo, někteří to zas trošku přehánějí a v dobré víře, že dělají to nejlepší, svoje tělo skoro mučí.

Já myslím, že ne nadarmo se říká: “Všeho s mírou”. Ta míra však může pro každého znamenat něco úplně jiného. Jde tedy o to, respektovat hlavně svoje potřeby, hranice a možnosti, aby byl na konci příjemný pocit a zdravé tělo plné energie.

Pojme se na to podívat trošku podrobněji:

Co je to detoxikace?

Je to přirozená schopnost těla zneškodnit a odstranit toxickou (jedovatou) látku, tedy takovou, která by narušovala přirozené fungování organismu. 

Proces detoxikace probíhá neustále, aby byla zajištěna stálost vnitřního prostředí, homeostáza. 

Zneškodňují se látky, které přijdou do těla z venkovního prostředí dýcháním, potravou nebo kůží. Jsou to také látky, které vznikají vlastní činností buněk, tedy různé metabolity. Často jsou to infekční patogeny jako viry, bakterie, plísně nebo jiní paraziti. Tělo se také musí vyrovnávat s ionizačním zářením nebo geopatogenními zónami, těžkými kovy a dalšími chemickými látkami. A v neposlední řadě se jedná o různé psychické a emoční zátěže.

Je toho opravdu hodně, na co musí tělo ve vnějším světě reagovat, a pokud je těchto vlivů hodně, jejich odstranění nemusí jít úplně hladce. Toxické zátěže se pak v těle hromadí. 

A to je také důvod, proč vůbec o nějaké podpoře přirozené detoxikace mluvíme. Je to způsob, kterým můžeme svému tělu pomoci zbavit se nánosů, které ho zatěžují a mění jeho přirozené reakce

Jaké máme možnosti

V nejrůznějších knihách i na internetu naleznete obrovskou spoustu zaručených návodů a postupů, jak své tělo pročistit a dostat ho do kondice. Některé jsou velmi prospěšné, některé trošku hazard se zdravím.

Ve většině případů půjde o mechanickou očistu nebo úlevu některému orgánu. Má to svůj velký význam a často to stačí k tomu, aby se vaše tělo “nakoplo”, ulevilo se vám, zbavili jste trávicích obtíži, únavy nebo bolesti.

Pokud ale chcete pomocí detoxikace řešit větší problém nebo očekáváte výrazný preventivní efekt, je daleko účinnější detoxikovat na úrovni buněk, ne jen orgánů. Protože co je dokonalejšího než to, co už zařídila sama příroda?

Na úrovni buněk působí vlastní schopnost buňky udržovat stálé prostředí a také tzv. informační přípravky. Nejznámější jsou homeopatika. Ale fungují tak i kvalitní bylinné tinktury, které si zachovaly svou “esenci”. Znamená to, že kromě účinných složek se na efektu podílí i jemnohmotná vibrace dané bylinky (nejen biochemický účinek, ale “něco navíc”).

Jak působí informace

Může mít vůbec informace nějaký účinek? No samozřejmě. Jen záleží na tom, jak moc důležitou ji vnímáme, tedy naše podvědomí. Když se vrátíte o pár odstavců výše, tak už tam jsem psala, že jakákoliv energie je nositelkou informace. 

V tomto případě mluvíme o energii elektromagnetického vlnění. Všechno živé i neživé vyzařuje pro sebe charakteristické a nezaměnitelné elekromagnetické vlnění. Stejně jako anténa rádia nebo televize, i naše tělo dokáže zachytit “vysílání” jiných lidí i celé přírody.

Příkladem může být to, že nám je někdo na první pohled sympatický nebo nesympatický, ale nic konkrétního o něm nevíme. Jen na nás působí svou přítomností a buď s námi zarezonuje nebo ne. Určitě také máte svou oblíbenou písničku, místo nebo jídlo. Nedokážete to slovy vysvětlit proč, ale něco vás na nich přitahuje. Máte z nich velmi příjemný pocit.

Stres versus regenerace

Pokud máte příjemný pocit, znamená to, že je vám dobře a cítíte se uvolněně. A reaguje na to celé vaše tělo až na úrovni buněk a dějů, které v nich probíhají. Vaše biochemie je v modu regenerace = tělo se hojí, obnovuje, a když není co regenerovat, tak se posunuje na vyšší vibrační úroveň.

Naopak pokud vám příjemně není, něco se vám nelíbí nebo se cítíte v ohrožení (ať už oprávněném nebo domnělém), tělo produkuje stresové faktory a přepíná na tisíce let biochemicky neměnnou reakci: boj nebo útěk = prežití.

V takovém případě není na regeneraci čas ani prostor. Probíhá v nezbytně nutné míře, aby byly zajištěny základní životní pochody. V přírodě tento stav obvykle trvá po omezeně dlouhou dobu, kdy organismus buď přežije nebo nepřežije. Pak nastává útlum a zpracování nových zkušeností.

Pokud to ale převedeme na dnešní způsob života, kdy nám prakticky nic moc nehrozí, ale míra stresu je obrovská, nároky se zvyšují, pohyb je dost omezený, tedy nedojde ke spotřebování uvolněné energie a napětí, tak vám možná začíná být jasné, kde je zakopaný pes.

Prakticky všechny chronické potíže, jsou výsledkem dlouhodobého stresu a nedostatečně probíhající regenerace. A i když máme množství možností, jak problémy řešit od moderní medicíny, přes alternativní přístupy až po modlení. Žádný z nich nemůže být stoprocentně úspěšný, pokud se nezaměříme na to podstatné: umožnit tělu dostat se do modu regenerace.

Je detoxikace přežitek? Marketingový tah? Nebo nutnost?

To, co tu píšu, není nic nového pod sluncem. Doba je sice stresující, ale lidé začínají mít čas a zájem s tím něco dělat. To nahrává všem, kteří se v této “branži” pohybují.

Spousty zaručených procedur, postupů a přípravků na mě každý den vyskakují na internetu, v televizi nebo v časopisech.

Můj názor je takový, že při minimálním úsilí bychom měli dosáhnout maximálního výsledku. Ale to minimální úsilí je dáno stavem, ve kterém se nacházíte, a stavem, kterého chcete dosáhnout. 

Pojem detoxikace bych tedy povýšila na stav, kdy se snažíme odstranit všechny vlivy, které nám neprospívají a nejen krátkodobě, ale napořád. Od čistky v jídelníčku, přes čistku ve vztazích i šatníku :D. Je to také děj, který by měl probíhat přirozeně, ale občas je potřeba tomu pomoct.

A v tomto duchu pracuji se svými klienty. Společně se snažíme najít rovnováhu, ve které vám bude dobře. Zapojením více přístupů, aby se výsledky násobily, byly pro vás efektivní, jak časově, finančně, tak i mírou vaší vlastní aktivity, učíme vaše tělo přepnout ze stresu do regenerace. Jak dlouhodobě, tak kdykoliv okamžitě.

Moje práce je především dodat informace. Reflexní terapií a metodou Kontrolovaná vnitřní očista (C.I.C, Joalis) vašemu podvědomí. Vysvětlením toho, jak funguje vaše tělo, jak efektivně relaxovat a propojením svých zkušeností farmaceutky a informační terapeutky i vaši zvídavé povaze.

Jsem tu pro vás, kdo chcete řešit problémy efektivně a vědomě a hlavně pro vás, kteří jim chcete předcházet a cítit se skvěle ve svém těle.

Jak byl tento článek pro vás přínosný?

Ohodnoťte jej pomocí srdíček

Oblíbenost článku 4.4 / 5. Počítadlo 10

Pokud se vám článek líbil a chcete získávat další užitečné informace

Sledujte mě i nadále!

Je mi líto, že pro vás článek nebyl užitečný.

Nechte mě to vylepšit!


PharmDr. Vendula Martinková

Specialistka na regeneraci organismu a reflexologii s citem. "Ukazuji lidem jak mohou pomoci svému tělu, aby se začalo uzdravovat samo, a pomáhám jim objevit a rozvíjet vlastní potenciál".

1 komentář

Detoxikace: nutnost nebo přežitek? | Vendula Martinková · Květen 22, 2019 v 4:57 pm

[…] Tento článek najdete na mém webu LAVENDU zde […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *