„Mami, a ještě chci chodit do angličtiny, abych se uměl domluvit s Američanem!” hlásí mi syn Tomášek při výběru kroužků na nový školní rok. Tento je jeho první a mně se nostalgicky vrací všechny ty pocity, které jsem měla při nástupu do školy já.
Tolik jsem se těšila, jak se naučím spoustu nových věcí. Číst, psát, počítat. Znamenalo to pro mě nově nabytou svobodu, protože už jsem nebyla tolik závislá na dospělých. Bylo to tak úžasné, něco si sama přečíst!
Cizí jazyky mě samozřejmě taky lákaly a občas jsem svojí mamce koukala přes rameno, jak se učí slovíčka do němčiny. Měla malý sešitek, kam si je vypisovala a pak se je učila. Když jsem se němčinu v páté třídě učila já, tak jsme to dělali taky tak. A v angličtině to samé.
Do toho spoustu pravidel gramatiky, nepravidelná slovesa a fůra časů. Výsledkem bylo, že jsem sice docela dobře ovládla teorii jazyka, měla jsem i slušnou slovní zásobu a odmaturovala jsem z němčiny za 2, ale stejně jsem neuměla mluvit. Vlastně nemluvím dodnes, i když stále slušně rozumím.
S angličtinou je to podobné, tu jsem v podstatě pořádně začala studovat až na výšce. Měli jsme perfektní lektorku, takže jen díky tomu bych si v cizině asi poradila, ale na dlouhé konverzace to není.
Stále v oblasti jazyků cítím jakési zklamání. Vždy jsem toužila mluvit aspoň jedním cizím jazykem, abych mohla cestovat, navázat nová přátelství a měla i lepší pracovní možnosti. Ale pořád jsem velmi velmi nejistá. Učení jiných předmětů mi šlo samo, tak proč zrovna jazyky ne?
Kde se stala chyba?
Kupodivu jsem na odpověď přišla během získávání vědomostí v oblasti celostní medicíny a pochopení principu čínského pentagramu. To je způsob, kterým TČM (tradiční čínská medicína) popisuje tok energie a její vztahy v lidském těle, v přírodě a v celém vesmíru.
Vše v přírodě můžeme rozdělit mezi pět elementů, kterým odpovídají také naše hlavní životně důležité orgány. Jsou to Země (slezina), Kov (plíce), Voda (ledviny), Dřevo (játra) a Oheň (srdce). Tyto orgány pak řídí zbytek těla, ale také naše emoce, způsob myšlení a chování.
Ideální je, když je energie v jednotlivých elementech vyrovnaná a jejímu toku nic nebrání. Člověk je pak také vyrovnaný, spokojený a situace, které v životě nastávají, bere s nadhledem a využívá jich k tomu, aby se posunul dál.
Samozřejmě to je ideální stav a přiznám se, že lidí, kteří se mu přibližují, moc není. Ale jsou! Častěji se stává, že vlivem vnějších i vnitřních stresových vlivů dojde k menší či větší nerovnováze v rámci pentagramu.
Většinou je výrazněji zasažen 1 nebo 2 okruhy, ale protože energie proudí v kruhu, tak se postupně změní stav v celém těle. Krátkodobé výkyvy jsou úplně normální a logické. Zdravé tělo se s nimi dokáže vypořádat během několika minut, dnů, týdnů,… Každý z nás má však od narození jeden z elementů zatížený více. Záleží na datu narození, ročním obdobím, dědičné zátěži, atd.
Pokud se nerovnováha výrazněji dotkne právě tohoto více zatíženého elementu, vyrovnat ji bývá někdy obtížnější a začne se projevovat v povahových rysech člověka, v jeho gestech, způsobu vyjadřování a také ve zdravotních potížích.
Který orgán ovlivňuje paměť?
A teď se konečně dostáváme k tomu, jak kondice a hladina energie v jenom z elementů ovlivňuje naši schopnost se učit cizí jazyky (a v podstatě nejen je).
Orgán, který nám pomáhá porozumět cizím jazykům a podporuje dlouhodobou paměť, jsou ledviny.
Ledviny jsou jeden z nejdůležitějších orgánů pentagramu, protože dokážou hromadit získanou energii (taková baterie) a rozhodují, kam do těla se dále pošle.
Když mají ledviny energie málo, většinu energie pošlou na udržení základních funkcí organismu a přepne se na stresový režim. V tomto stavu se naše tělo jednak špatně regeneruje a taky se špatně učí. Emoce, kterou při tom vnímáme jsou strach a úzkost (v řeči dnešní doby = STRES).
A co jste zažívali na hodinách jazyků při písemce nebo zkoušení? Co vnímáte, když se najednou musíte bavit s cizincem (alespoň já to tak mám)? Nebo jak se cítíte, když píšete email a nejste si jistí pravopisem? A nebo dokonce telefonování? No nevím jak vy, ale já vnímám OBROVSKÝ STRES. Takže, i když třeba slovíčka i gramatiku znám, tak ve stresové situaci si je nevybavím.
Navíc ledviny velice úzce souvisí se sluchem. Závisí na nich sluchová paměť a schopnost porozumět řeči, především z té fonetické stránky. A když špatně slyšíme výslovnost, není se co divit, že i špatně vyslovujeme.
Jak se tedy můžeme vyrovnat se stresem, obnovit a doplnit energii ledvin?
Jednoduchou úvahou. Když není přítomný stres, tak je tělo uvolněné. Pokud je tělo uvolněné, tak energie volně plyne a je jí relativně dostatek na regeneraci organismu a jeho učení.
Učení je přirozený proces pro každý živý organismus, není to nic, co by vymyslel člověk. Naše tělo je přímo uzpůsobené k získávání a ukládání informací a jejich realizaci. Proč toho nevyužít.
Jak tedy zvýšit efektivitu naší paměti a schopnost se učit jazyky?
Být při učení uvolnění. A uvolnění jsme vždy, když nás něco baví a přináší nám potěšení. V té chvíli necítíme strach, ale jistotu a bezpečí. Jsme sami sebou a v této chvíli energii nevydáváme, ale ČERPÁME! Nejen, že se nám dobře učí, ale zároveň své tělo i dobíjíme!
Například pro mě je stres to, že musím někam dojít na určitou hodinu, pravidelně a do větší skupiny lidí. Navíc mě nebaví doplňovat cvičení s gramatikou. Mnohem příjemnější je, když si učení můžu rozložit podle momentálního pracovního vytížení a učit se třeba jen 20 min, navíc doma, kde si výslovnost trénuji bez stresu, že se někdo bude smát mým zkomoleninám. A co vy? Máte to taky tak?
- Hledejte tedy přesně váš způsob učení, který vám vyhovuje a u kterého se cítíte v pohodě.
- Nespokojte se s klasickou výukou, která vás stejně nikam neposouvá.
- Využijte inteligenci svého těla a dostaňte ho do toho správného rozpoložení, kdy jde učení samo.
- A taky využívejte moderní techniky učení, které stimulují dlouhodobou paměť. Tím pádem toho zapomenete mnohem méně než když si biflováním ukládáte do krátkodobé paměti.
Pečujte o své ledviny, aby měly stále dostatek energie.
Půjde to, pokud dodržíte tyto zásady:
- Dostatečný spánek – spánek je nejdůležitější zdroj energie pro ledviny, pokud je přerušovaný nebo je ho málo, brzy začnete být unavení a bolaví (ledviny souvisí s klouby a páteří).
- Relaxace a volný čas – je nutné, abyste část dne strávili tím, co vás osobně baví a naplňuje, ideální je, když je i práce vašim koníčkem. Ale pokud to tak není, najděte si aspoň 10 min (ideálně 60 min) denně na to, co vás baví a kdy strávíte čas přesně tak, jak chcete vy. Je vhodné věnovat se dechovým cvičením a nácviku relaxace.
- Pitný režim – ledviny patří do elementu vody a proto je nutná k jejích fungování. Nejlepší je čistá voda nebo v chladnějším období bylinkový čaj (klidně i přímo ledvinový). Množství záleží na hmotnosti, věku a pohlaví. Obecně žena kolem 60 kg 1,5 l přes zimu a 2,5 l přes léto.
- Teplo na bedra a na nohy – negativní vliv na ledviny má chlad, proto se vyvarujte jakémukoliv prochladnutí.
- Zahřívající potraviny a nápoje – na podzim jednoznačně zázvor, skořice a hřebíček 🙂
- Přiznejte si, z čeho máte strach – strach je totiž obrovský žrout energie a čím víc se ho snažíme udržet na uzdě, tím je horší. Pokud si strach přiznáte a dáme mu respekt, ztratí svou sílu a nebude vás ani tolik ovládat.
- Přestaňte řešit to, co sami nemůžete ovlivnit. Přemíra starostí a pocit bezmoci nás vyčerpává tím, že vytváří vnitřní stres (= strach). Pokud sami nemůžete něco změnit nebo udělat, je zbytečné se tím trápit. Buď někoho požádejte o pomoc a nesnažte se to za každou cenu zvládnout sami nebo problém jednoduše pusťte a projevte důvěru vesmíru, který jistě řešení zná. A mnohem lepší než byste mohli vymyslet vy. Věřte mi, je to velmi osvobozující a situace se pak zázračně vyřeší sama.
- Mějte rádi sami sebe a nebuďte na sebe příliš nároční. Uvědomte si, že všichni procházíme procesem učení a nikdo nebyl hned dokonalý. Buďte na sebe vlídní a učení si užívejte!
- Radujte se z maličkostí a oslavte každý úspěch ve svém životě. I kdyby to mělo být to, že jste právě dožehlili po měsíci plný koš prádla 🙂 nebo se naučili novou frázi.
- Žijte svůj život. Přestaňte žít pro to, co říkají nebo chtějí druzí. Dělejte to, co chcete vy.
Moje slabé (?) místo
Můj nejslabší element jsou právě ledviny. Dlouho jsem byla sama na sebe naštvaná, myslela jsem si o sobě, že jsem neschopná, když se jazyky nedokážu naučit. A to problém samozřejmě zhoršovalo. Cítila jsem se čím dál víc nejistá, když jsem musela mluvit. Nejhorší to bylo v lékárně, když přišel nějaký cizinec a potřeboval poradit. V tu chvíli jsem mluvila, jako dítě z první třídy. Když odešel a stres opadl, tak mi do hlavy naskakovaly fráze, které jsem mohla použít. Bylo to k vzteku.
Až jsem se začala orientovat na celostní medicínu, informace o tom, že za vším můžou být oslabené ledviny, mi vlila novou naději do žil. Ono sice není úplně ideální, když máte cokoliv oslabeného, ale pro mě to byla výzva. Možnost něco změnit, cítit se líp a posunout se dál. A díky tomu negativně vnímaný pocit strachu transformovat v pozitivní vlastnost ledvin a tou je MOUDROST.
Změnila jsem přístup k životu, úhel pohledu na spoustu věcí, přestala jsem se zbytečně stresovat věcmi, které nemohu ovlivnit a začala se soustředit na sebe. A moje tělo mi to vrátilo. Mám mnohem více energie, cítím se na světě dobře a zdravotních potíží mám tak akorát, aby zůstal můj imunitní systém v pohotovosti. Teď cítím, že je čas udělat něco i tou mojí angličtinou a získat tak ještě větší sebejistotu a pocit svobody!
Do komentářů napište, jaké máte potíže s učením jazyků vy a případně, jak se vám je podařilo překonat.
0 komentářů