fbpx

Reflexní terapie lymfatického systému krok za krokem

Aktivně vedený online kurz

Poznejte důležité úkoly naší lymfy
a naučte se ji udržet ve zdraví s námi

Zajímá vás reflexní terapie chodidel a rádi byste ji prakticky využili k podpoře lymfatického systému?

Rádi byste poznali možnosti, jak podporovat lymfatický systém zcela přirozeně a bezpečně?

Láká vás porozumět příčinám a důsledkům porušené funkce lymfatického systému a naučit se předcházet potížím a řešit nezávažné zdravotní projevy?

Chcete zjistit, jaký je rozdíl mezi manuální lymfodrenáží a reflexologií plošek lymfatického systému, kdy je nutné se svěřit do rukou odborníka a kdy naopak využít přirozených schopností těla?

Přáli byste si více rozumět, jak lymfatický systému funguje a jak souvisí s imunitou, hormony i emocemi?

Nemáte možnost navštívit živý kurz nebo se vám neustále kryjí termíny a prostě se na živý kurz ne a ne dostat?

Nebo jste již absolvovali živé kurzy, ale rádi si vše připomenete, zopakujete a rozšíříte o nové pohledy? poznali možnosti

Aktivně vedený online kurz reflexní terapie lymfatického systému krok za krokem je tu pro vás!

O čem kurz bude

 • Nezbytná teorie pro využití reflexní terapie

  Co to reflexní terapie obecně je, jak funguje a jaké jsou její možnosti a limity. Mýty a omyly. Co to je reflexní terapie lymfatického systému a jak funguje. V tomto kurzu se zaměřujeme na reflexní terapii lymfatického systému na chodidlech.

 • Orientace na chodidle a využití jeho anatomie pro hledání plošek

  Ukážeme vám několik přístupů, jak se na chodidle orientovat, abyste získali jistotu při nalezení jednotlivých reflexních plošek. Začnete chápat a vnímat, jak se na chodidlech zobrazuje celý člověk.

 • Stavba a funkce lymfatického systému

  Pro samotné aplikování metody reflexní terapie lymfatického systému je nezbytná aspoň základní znalost stavby a fungování celého systému. Celá metoda totiž vychází z přirozených procesů v těle, které podporujeme. Čím více chápeme tyto děje, tím je metoda efektivnější.

 • Příčiny a důsledky snížené funkce lymfatického systému

  Projevy a důsledky špatného fungovaní je vždy složitější řešit než jim předcházet. Je také důležité co nejdříve reagovat na první projevy nerovnováhy, vždy si tím ušetříme spoustu potíží. Jsou ale i situace, které ovlivnit moc nemůžeme. Budeme mluvit o těch nejčastějších.

 • Konkrétní přístupy řešení potíží lymfatického systému

  Vysvětlíme si rozdíl mezi manuální lymfodrenáží a reflexní terapií lymfatického systému a proč jedno patří zásadně do rukou odborníka a druhé může provádět i znalý laik. Dále si řekneme, jak celkově pečovat nejen o svůj lymfatický systém, ať už pomocí bylinek, pohybu, stravy a dalších důležitých součástí zdravého životního stylu. Občas jsou chvíle, kdy na nic nečekáme a okamžitě vyhledáme pomoc odborníka, mnohem více je však situací, kdy zbytečně sedíme bezmocně s rukama v klíně a přitom je tolik možností, jak sobě nebo druhým pomoci.

 • Reflexní plošky lymfatického systému a souvisejících vnitřních orgánů

  Ukážeme si, jak se na chodidlech zobrazuje lymfatický systém a kde najdeme jeho klíčová místa, jako horní terminus, podpažní uzliny, hrudní mízovod a další. Pro správnou funkci lymfatického systému je velmi důležitá činnost dalších vnitřních orgánů jako jsou játra, ledviny, střeva, aj. Vše si vysvětlíme a prakticky ukážeme.

 • Kompletní metoda reflexní terapie lymfatického systému

  Metodu vytvořila známá německá teraeutka Hanne Marquardtová využitím principů reflexologie a přirozeného pohybu lymfy v těle. Logika je pak velmi podobná tomu, co provádí lymfoterapeut přímo na tkáních. Při této metodě však vše přeneseme jako obraz na nárty chodidel a holeně. Metoda je proto zcela bez přímého zásahu do lymfatických cest a využívá faktu, že při reflexní terapii reagují i vzdálená místa na těle než jsou jen ta, kterých se dotýkáme. Léčivá je pak reakce člověka, nikoli masáž. To, co je však důležité si uvědomit je to, že každý může reagovat jedinečně, a proto práce s druhým člověkem bude nosná část kurzu a živých vysílání.

 • Praktické využití reflexní terapie lymfatického systému

  Tato metoda je ideální jako harmonizační a preventivní, ale samozřejmě ji lze s úspěchem využít i u typických potíží jako jsou otoky, hormonální nerovnováha, zahlenění, bolesti hlavy a další. Ukážeme si, jak postupovat v konkrétních situacích a jak metodu zefektivnit změnou stravy, pohybu nebo pomocí bylinek.

 • Aktivní zapojení a praxe

  Součástí kurzu bude akční výzva, díky které si postup lépe zafixujete a hlavně se naučíte pozorovat druhého a správně se ho ptát, abyste získali potřebné informace.

 • Živá vysílání do skupiny

  Kromě předtočených lekcí v členské sekci budou velmi důležitou součástí kurzu také živá vysílání (budou dostupná i ze záznamu), na kterých více do hloubky rozebereme důležitá témata a především zodpovíme časté dotazy jak z teorie, tak z praxe.

 • Aktivní podpora lektorky a sdílení se spolužáky

  Součástí kurzu je uzavřená facebooková skupina, kde máte možnost se po celou dobu ptát na cokoliv potřebujete a můžete sdílet své poznatky se spolužáky. Přístup Vám zůstává neomezeně.

Zajímá vás, jak budou vypadat jednotlivé lekce kurzu a jak témata zpracováváme? Podívejte se na naši Ukázkovou lekci zdarma!

V ukázkové lekci uvidíte, jakým způsobem kombinujeme text s videi a obrázky. Najdete v ní 2 videa teoretická a 2 praktická. V těch si ukážeme Rychlé uvolnění lymfatického systému a Lifting obličeje přes reflexní plošky na rukách.

K ukázkové lekci budete mít přístup 30 dní.

Co budete po kurzu umět

Poznáte princip reflexní terapie

Budete se umět orientovat na chodidle pomocí jeho kostry a snadno naleznete plošky důležitých vnitřních orgánu a lymfatického systému

Pochopíte souvislosti

Kromě jednotlivých hmatů se dozvíte zajímavé informace o těle a lymfatickém systému, a také si dáte do souvislosti znalosti, které už máte, ale třeba jste netušili, s čím vším souvisí.

Naučíte se pracovat s emocemi

Tekutina v těle reprezentuje emoce, proto se zadržování emocí často projeví jako zadržení tekutiny a otoky. Metodou velmi jemně uvolníte oboje.

Začnete pomáhat sobě i druhým

Odkryjete tajemství reflexních plošek a na vlastní kůži si vyzkoušíte jejich neuvěřitelný harmonizační potenciál.

Propojíte různé přístupy

Reflexní terapie je součástí celostní medicíny a vy se naučíte používat ji jako součást komplexního přístupu k navrácení nebo udržení harmonie těla.

Získáte sebejistotu

Dáme vám potřebnou podporu k tomu, abyste si nejen vše osvojili, ale začali to také doopravdy využívat v běžném životě.

Co oceňují absolventi našich aktivně vedených online kurzů

Jak bude kurz probíhat

Čeká na vás

8 týdnů

Půjdeme postupně krok za krokem. Zpravidla v pondělí a ve čtvrtek se otevře další lekce a přístup do ní máte neomezený.

16 lekcí

Projdeme si teorii, na podrobných instruktážních videích si ukážeme, jak postupovat při praxi, a doplníme si nezbytné souvislosti, abyste si vždy věděli rady.

Pracovní listy a skripta

K dispozici dostanete pracovní listy pro vaše poznámky, mapky reflexních plošek a samozřejmě i podklad pro skripta.

Praktické úkoly na doma

Co se naučíte v kurzu bude potřeba ověřit v praxi. Úkoly vám v tom pomohou. Budete zkoušet na sobě a svých blízkých.

Konzultace, sdílení a živá vysílání

Vaše otázky zodpovíme v online poradně a samozřejmostí je podpora a sdílení ve facebookové skupině a v živých vstupech.

Certifikát o absolvování

Po úspěšném zvládnutí kurzu a závěrečném testu získáte Certifikát o absolvování kurzu.

Pojďte do toho s námi krok za krokem! Začínáme 3.10.2022

Kdo jsme my

Jsme společnost zaměřená na vzdělávání široké veřejnosti i profesionálů v oblasti péče o tělo. Soustředíme se na témata spojená s přirozeným přístupem ke zdraví, zejména na celostní medicínu, reflexní terapii, masáže a bylinky. Připravujeme pro vás online i živé kurzy a webináře a pomáháme vytvářet a rozvíjet komunitu podobně naladěných lidí.

Kurzem vás provede PharmDr. Vendula Martinková

🌸 farmaceutka, celostní poradkyně a reflexní terapeutka

🌸 lektorka kurzů reflexní terapie a celostní medicíny, spoluzakladatelka a jednatelka Lavendu – Dotkni se zdraví

🌸 pomáhá lidem objevit moudrost těla a jeho léčivý potenciál

🌸 mluví srozumitelným jazykem a dodává podporu každému, kdo se nebojí něco sám aktivně změnit k lepšímu

🌸 láskyplně pečuje o komunitu ve facebookové skupině

🌸 15 let praxe v oblasti péče o zdraví – lékárenství, reflexologie, informační medicína a bylinkářství

🌸 neustále se vzdělává a doplňuje nejnovější informace z klasické i alternativní medicíny (Certifikovaný poradce informační metody Joalis, Škola reflexní terapie Petra Vlčka, kurzy Aromaterapie u Karla Hadka)

🌸 více než 300 absolventů živých kurzů

🌸 více než 4000 absolventů online kurzů

🌸 stálá spokojená klientela 

Kdo jste vy

Mezi naše absolventy patří jak odborníci v péči o tělo (nejčastěji maséři, pedikérky, manikérky, pracovníci v oblasti wellness, fyzioterapeuté…), ale i laická veřejnost, která se zajímá o Tradiční čínskou medicínu, alternativní přístupy, celostní pohled na zdraví, masáže, a hledá jak sobě nebo svým blízkým efektivně a jednoduše pomoci podpořit zdraví.

Pokud pro vás platí alespoň jedno z následujících tvrzení, pak věříme, že náš kurz bude přesně pro vás!

 

👍 Zajímá mě reflexní terapie chodidel a chci se o této metodě celostní medicíny něco dozvědět. A nejen dozvědět, ale také vše opravdu prakticky využít.

👍 Teorii znám, ale nevím odkud začít prakticky. Chybí mi určitá jistota při nalezení jednotlivých plošek.

👍 Plošky sice hravě najdu, umím je využít při různých příležitostech, ale komplexní souvislosti by mi pomohly celou techniku ještě pozdvihnout.

👍 Vím, že živý kurz by mi pomohl, ale v okolí buď žádný není nebo mi to nevychází časově. A také se obávám příliš velkého množství informací v krátkém čase, které pak nevyužiji naplno.

👍 Živý kurz mám absolvovaný, ale dále metodu nepraktikuji, poznámky mi nevyužité leží v šuplíku, ale chci se k reflexce vrátit.

👍 Jsem úplný laik, kterého zajímá nejen reflexní terapie, ale i další přístupy přirozené cesty ke zdraví. Chci se nechat postupně vést krůček po krůčku, aby toho bylo tak akorát a udržet si soustředění po delší dobu.

👍 Jsem profík, který metodu umí, praktikuje, ale chci poznat další pohledy zkušených kolegů z oboru.

👍 Mám už spoustu věcí načteno, ale informace z knih nedokáži prakticky využít.

Poznali jste se? Pojďte do toho s námi krok za krokem!

Co o kurzech říkají naši absolventi

Kolik to bude stát

Celková cena kurzu zahrnuje:

 • Dvouměsíční online kurz s postupným uvolňováním obsahu (texty, instruktážní videa, pracovní listy)
 • 16 lekcí a bonusy
 • Živá vysílání
 • Aktivní podporu lektorky v rámci uzavřené facebookové skupiny během kurzu a ještě měsíc po ukončení kurzu
 • Online poradna dle potřeb účastníků 
 • Pracovní listy k vytištění a skripta s teorií (v češtině)
 • Neomezený přístup do online sekce kurzu s možností opětovně si přehrát veškerý obsah (neomezený = po dobu funkčnosti webových stránek, minimálně však 12 měsíců)
 • Přístup do komunitní facebookové skupiny našich absolventů
 • Závěrečný test a certifikát o absolvování kurzu

Cena kurzu (vč. DPH)

4999 Kč / 199,99 €

Registrace do kurzu ukončena

Zajímá vás, jak budou vypadat jednotlivé lekce kurzu a jak témata zpracováváme? Podívejte se na naši Ukázkovou lekci zdarma!

V ukázkové lekci uvidíte, jakým způsobem kombinujeme text s videi a obrázky. Najdete v ní 2 videa teoretická a 2 praktická. V těch si ukážeme Rychlé uvolnění lymfatického systému a Lifting obličeje přes reflexní plošky na rukách.

K ukázkové lekci budete mít přístup 30 dní.

 • Kurz probíhá v uzavřené členské sekci na našem webu, potřebujete počítač (tablet, mobil), internetový prohlížeč a přístup k internetu.
 • Jazyk kurzu je čeština. Mluvené slovo i materiály.
 • Po stisknutí tlačítka objednat budete přesměrováni na prodejní formulář, ve kterém je potřeba vyplnit fakturační údaje, včetně e-mailu přes který budete přistupovat do členské sekce, následně bude potřeba zvolit platební metodu (on-line platební kartou, bankovní převod, on-line bankovní převod), seznámíte se s všeobecnými obchodními podmínkami a zásadami pro zpracování osobních údajů, překontrolujete údaje a následně odešlete závaznou objednávku.
 • Potvrzení objednávky (a po připsání platby na náš účet také faktura a přístupy) jsou generovány a zasílány automaticky e-mailem, zpravidla obratem, prosíme překontrolujte také obsah nevyžádané pošty ve vaší schránce, v případě potřeby nás kontaktujte.
 • Přístup platí pouze pro vás, není možné sdílet přístupy s více uživateli, porušení této podmínky může vést k zablokování přístupu bez nároku na vrácení peněz.
 • Pro úspěšnou registraci ke kurzu je potřeba, aby uvedená částka byla připsána na náš účet nejpozději do 3.10.2022.
 • Nad rámec zákonných povinností nabízíme k tomuto kurzu 14 denní záruku vrácení peněz bez udání důvodu.  V takovém případě je potřeba nás informovat nejpozději do 17.10.2022 a my vám vrátíme peníze zpět. V této lhůtě je také možné po dohodě postoupit kurz třetí osobě.

Darujte radost z poznávání

 • Máte kolem sebe nadšence do masáží a zdravého životního stylu a hledáte inspiraci na hezký a netradiční dárek? Nyní můžete darovat kterýkoliv náš online kurz.
 • Poukaz má platnost do 3.10.2022 a funguje jako 100% sleva na kurz.
 • Dárky pro vaše blízké můžete bez stresu řešit z pohodlí domova.

Nejčastější dotazy

Na rozdíl od našich tradičních on-line kurzů se v tomto případě jedná o AKTIVNĚ vedený on-line kurz. Jednotlivé kapitoly vám uvolníme postupně, abyste se mohli soustředit na určitou část a zažít si jí. Navíc část obsahu vytvoříme přímo v průběhu kurzu podle toho, co vás bude v probírané kapitole nejvíce zajímat.

Současně získáte přístup do moderované facebookové skupiny, ve které vám bude k dispozici lektorka, se kterou vše můžete probrat a zkonzultovat (samozřejmě bude záležet na vás, jak moc aktivně se budete chtít zapojit, můžete se ptát, sdílet své zkušenosti s realizací zadaných úkolů nebo si jen doplňovat informace). 

Při vývoji kurzu pro nás bylo důležité, abychom vás hned nezahltili informacemi, které se a první pohled mohou zdát nesourodé a složité. A také abychom začali od základů, které následně propojujeme ve větší celky a vše ihned prakticky procvičíme. Postupujeme podle principu záměr – realizace – reflexe. Proto začneme všichni společně a půjdeme krok za krokem.

Náš kurz je primárně zaměřen na reflexní terapii, celostní přístup ke zdraví a vzájemné souvislosti. Součástí kurzu jsou samozřejmě techniky a postupy reflexní masáže, zde se však jedná o masáž reflexních plošek nohou. 

Obě formy vzdělávání (on-line i živé kurzy) mají své výhody a nevýhody. Na živém kurzu máte možnost se okamžitě ptát, vše si vyzkoušet pod vedením lektora a odcházíte plní informací a zážitků, máte k dispozici poznámky, skripta apod. S odstupem času (zejména pokud se tématu hned dále nevěnujete) se však získané informace, a hlavně ty praktické, postupně vytrácejí a marně vzpomínáte, jak se ty hmaty dělaly, kde to bylo, jak to šlo za sebou atd., asi to znáte :). 

U (našich) on-line kurzů máte jistotu, že se k obsahu můžete kdykoliv vracet. Praktické ukázky jednotlivých hmatů, způsobů hledání reflexních plošek, masážní sestavy…vše jsme pro vás pečlivě natočili a okomentovali. Máte tak k dispozici vše, jako byste byli na živém kurzu a dívali se, jak techniku předvádí lektor (a navíc vše vidíte z první řady a můžete si kdykoliv zastavit a vyzkoušet). To, co v on-line kurzech (zatím) neumíme, je zprostředkování zážitku z reflexní masáže, intenzity hmatů a zpětnou vazbu, zda to při praktickém zkoušení děláte správně. K tomu nám však poslouží to, že si vše ihned vyzkoušíte doma a budete sledovat reakce (své nebo masírovaného). V kurzu rozebíráme, jaké reakce mohou nastat a jak s masírovaným komunikovat. Tím, že se jedná o aktivně vedený on-line kurz máte možnost také vše probrat s lektorkou.

Na základě mnohaletých zkušeností máme vypozorováno, že nejlepší je kombinace obou přístupů. Řada našich studentů si nejprve projde on-line kurzem, na kterém se seznámí s technikou a souvislostmi, a následně si vše na živém kurzu zažijí a vyzkouší. A protože už přicházejí se spoustou dotazů, tak ten čas strávený na živém kurzu maximálně využijí. A tím, že mají přístup k on-line kurzu, tak mají pro připomenutí instruktážní videa k dispozici.

Naše kurzy vznikají pro to, aby lidem pomáhaly. Reflexní terapie sama o sobě je velmi bezpečná metoda a není třeba ji zařazovat do metod, které musí nutně aplikovat odborník. Vždyť reflexní terapie působí v každou chvíli když chodíte po nerovném povrchu nebo cokoliv děláte rukama. Z toho důvodu není možné jedním nevhodným zmáčknutím způsobit větší problém. 

Daleko důležitější je vnitřní rozpoložení člověka, které druhého ovlivňuje daleko více. Šikovný a zkušený reflexolog však opravdu dokáže tělo nastartovat nevídaným způsobem, takže se spíše budete potýkat s tím, že efekt nebude hned takový, jaký byste si přáli, ale postupně se k němu dopracujete. Ale i tak v kurzu uvádíme situace, kdy masáž není vhodná a vybíráme takové informace a hmaty, které jsou bezpečné i v rukou naprostého laika.

Dle platné legislativy si zakoupením přístupu k on-linu kurzu kupujete tzv. “digitální obsah”. V takovém případě neplatí automaticky možnost vrácení peněz a zboží do 14 dnů, jak jste zvyklí v případě nákupů v různých e-shopech. Zjednodušeně řečeno, buď vám pošleme přístupy až po 14 dnech od uhrazení (a vy máte po tuto dobu možnost se rozmyslet a od smlouvy odstoupit) nebo vám zašleme přístupy ke kurzům ihned a v takovém případě však naše povinnost akceptovat vaše odstoupení od smlouvy dle platné legislativy zaniká. 

Je to trochu komplikovanější, více se dočtete v našich obchodních podmínkách. Protože nám ale jde o vás a vaši spokojenost, nad rámec našich legislativních povinností, vám nabízíme garanci vrácení peněz ve lhůtě dva týdny poté, co kurz společně zahájíme. Pokud se vám tedy zkomplikuje situace a nebudete mít možnost se kurzu zúčastnit nebo pokud se během prvních 14 dnů běhu kurzu rozhodnete svou účast ukončit, vrátíme vám peníze i bez udání důvodu.

Naši snahou je nabízet zákazníkům neomezený přístup k našim kurzům. Podobně jako když si koupíte knihu. Na druhou stranu zajistit provoz a dostupnost webových stránek je trochu komplikovanější, než odložit knihu do knihovny. Z tohoto důvodu vám formálně garantujeme přístup minimálně 12 měsíců od data společného zahájení kurzu. Rádi bychom vám však umožnili přístup i po této lhůtě a to po celou dobu fungování naše webu, resp. dokud to bude technicky možné.

Pokud se vám změní životní priority před zahájením kurzu nebo v prvních dvou týdnech, jsme připraveni vám vrátit uhrazenou částku, případně se můžeme domluvit o převedení kurzu na třetí osobu.  Pokud se vám priority změní v průběhu studia, určitě můžete rozvolnit dle potřeby. 

Postupným uvolňováním obsahu se snažíme soustředit vaši pozornost na to, co je důležité. Pokud tedy budete studovat postupně tak, jak na sebe lekce navazují, určitě můžete studovat pomaleji a svým tempem. Ano, jistým omezením může být aktivní podpora a činnost lektorky v podpůrné facebookové skupině, která bude probíhat podle harmonogramu kurzu a navazovat na jednotlivé lekce. Avšak i zde řadu informací dohledáte, jakmile se k tomu dostanete. 

Jak uvádíme výše, přístupy budete mít minimálně 12 měsíců. A přestože po skončení kurzu již nebude podpůrná facebooková skupina založená k tomuto kurzu aktivně z naší strany moderována, tak se můžete ptát v naší hlavní skupině Absolventi online kurzů Lavendu. O možnost kontaktu s lektorkou tedy nepřijdete.

Co je to reflexní terapie

Reflexní terapie, také reflexologie, je více než 5 tis let používaná metoda k obnově přirozeného toku životní energie v těle.

Jedná se o tlakovou masáž oblastí na chodidlech (ale i kdekoliv jinde na těle), kterým říkáme reflexní plošky. Nejde tedy o body jako v akupunktuře nebo akupresuře, ale opravdu o celé plošky, které jsou svou velikostí úměrné velikosti ošetřovaného orgánu nebo části těla. Jde o zmenšený obraz těla přenesený na určitou část těla, v tomto případě na chodidla a nárty.

Zajímavé je, že tato metoda je popisována v mnoha starých kulturách po celém světě a proto se nemůžeme divit tomu, že existuje spousta map reflexních zón, které se vzájemně liší.

Navazujeme na práci Ing. Janči, jeho žáků manželů Patakyových a Petra Vlčka. Ale i když všichni využíváme stejnou metodu, každý z nás si ji poupravil ke svému obrazu. Důležité je, že funguje všem.

Jak vypadá reflexní terapie lymfatického systému

Správně fungující lymfatický systém je nezbytný k udržení čistoty a funkčnosti všech tkání v lidském těle.

Je velmi úzce spjatý s imunitním systémem a schopností těla bránit se vlivu vnějších i vnitřních toxinů.

Umožňuje vstřebávání mnoha živin z potravy, zejména tuků, a pomáhá je transportovat po těle.

Pocit těžkých nohou, otoky, častá nemocnost, zpomalení metabolismu, hormonální výkyvy, kožní projevy nebo celulitida mohou být důsledkem přetíženého a nedostatečně fungujícího lymfatického systému. 

Technika reflexního terapie lymfatického systému je jemná masáž nártu, při které se využívají reflexní plošky lymfatického systému (tedy jejich obraz na chodidle) a která bezpečným způsobem podporuje normální proudění lymfy a má pozitivní dopady na lymfatický systém.

Díky tomuto online kurzu se můžete s touto technikou seznámit a dozvědět se, jak podporovat své zdraví přirozeným a zároveň příjemným způsobem. 

Reflexní lymfatická masáž je v rukou zkušeného maséra nebo terapeuta plnohodnotnou alternativou ke klasické manuální lymfodrenáži, nicméně i  v rukou laika může hodně podpořit práci lymfatického systému, očistné a regenerační procesy v celém těle.

© 2022 PharmDr. Vendula Martinková | Lavendu s.r.o. – Reflexní terapie krok za krokem
Všechna práva vyhrazena. Žádná část webu nesmí být kopírována ani jinak šířena bez písemného souhlasu.