Reflexní masáž rukou - Uvolnění páteře

Proč je pro zdravou páteř důležitý pohyb

Význam pohybu

Bolesti páteře a celého pohybového aparátu jsou jedny z nejčastějších potíží, na které si lidé stěžují. 

Jen malá část těchto problémů se objeví například po zranění, operaci nebo je přímým důsledkem stárnutí a opotřebení tkání. 98% všech bolestí je způsobeno nevhodným životním stylem, jak ve smyslu jednostranného přetížení (sport, fyzická práce), tak i malé pohybové aktivity.

Pohyb je životně důležitý nejen pro zachování pružnosti vazů a úponů, správného napětí ve svalech, které pak podepírají páteř a tělesné orgány, a zdravých kostí, které jsou oporou pro tělo a tvoří se v nich životodárné buňky kostní dřeně. 

Pohyb je absolutně důležitý i pro všechny vnitřní procesy v organismu, např. pro pohyb lymfatického systému, zahřátí a tedy prokrvení končetin, zvýšení tepové frekvence a dýchání, a tím i lepší okysličení tkání a mozku.

Zapojením správných svalů (pánevní dno a vnitřní stabilizační systém páteře) dochází při pohybu k vytváření energie  a podpoře práce kosterních svalů. Aniž to možná víme, máme sami v sobě zabudované vlastní perpetuum mobile.

Proto sami podvědomě cítíme, že je důležité zůstat pohybliví, a když to tak není, tak se to velmi projevuje na naši psychice. A platí to i naopak.

Reflexní masáže jsou úžasnou možností, jak si ulevit od akutní i chronické bolesti a také si udržovat svůj pohybový systém zdravý, když se tolik hýbat nemůžeme.

Vliv pohybu na klouby

Jednotlivé kosti v našem těle jsou spolu spojeny buď:

  1. Vazivovým spojením 
    • švem (kosti lebky)
    • chrupavkou (napojení žeber na kost hrudní, spona stydká,…)
    • kostí (srůst křížových obratlů v kost křížovou)
  2. Kloubním spojením, které zajišťuje pohyb
Kloub

Kloub = pohyblivé spojení dvou nebo více kostí uzavřených ve vazivovém
kloubním pouzdru, které je zesíleno hustými kolagenními vazy.

Kloubní plochy kostí jsou tvarovány jako hlavice a jamka a jsou pokryty chrupavkou.

Chrupavka nemá ani cévy, ani nervy a její výživa je zajištěna pouze z kloubní tekutiny. Strukturou je podobná kuchyňské houbičce a při pohybu dochází k jejímu stlačování a uvolňování. Tím se k ní dostanou potřebné živiny a odvedou se nepotřebné produkty jejího metabolismu. Tyto chrupavky jsou také mezi jednotlivými obratli v naší páteři (meziobratlové ploténky)!

Bez pohybu tedy dochází k její špatné výživě, postupné degeneraci a ke ztrátě pohyblivosti kloubu! 

Hromadění zplodin v kloubu přitahuje bílé krvinky a imunitní systém, které se snaží alespoň trochu kloub vyčistit. Pokud se k nedostatku pohybu přidá i dlouhodobý stres, tak tato situace se může zvrtnout v tzv. sterilní zánět (nezpůsobí ho infekční patogeny – bakterie, viry,…, ale nepříznivá situace v těle).

Při zánětu vypouští bílé krvinky do svého okolí velmi účinné enzymy, které mají za úkol zneškodnit nepřítele. V tomto případě však napadají vlastní tkáně a vzniklé látky dráždí nervová zakončení a způsobují bolest – přes receptory v kloubním pouzdře. Ta se mnohdy zhoršuje při pohybu, takže se mu postižený ještě více vyhýbá a začarovaný kruh je uzavřen. 

Omezením pohybu zatuhnou vazy a úpony, ztrácí se svalová hmota. Člověk je více a více unavený. Náprava nebo zlepšení takového stavu jsou vždy možné, ale je potřeba si uvědomit, že to ze začátku “bude více či méně bolet” a chce to vytrvat a také neusnout na vavřínech. Pokud už je tkáň nenávratně poškozená, jde minimálně docílit úlevy od bolesti a snadnějšího pohybu.

Reflexní masáž pomáhá uvolnit napětí ve vazech, úponech i kloubech, podporuje správné zapojení vazů, má pozitivní vliv na imunitní reakce a tedy i zánět a podporuje metabolismus a očistné pochody. Její zařazení je tedy výhodné vždy.

Vliv pohybu na následky stresu

Stresová reakce je jedním z nejstarších obranných mechanismů v našem těle a probíhá stále stejně po tisíce let. Má nám pomoci se připravit na boj nebo útěk

Proto se celé tělo aktivuje: srdce začne rychleji tlouct, zrychlí se dýchání, prokrví se kosterní svaly a krev z oblasti střev odtéká pryč, uvolní se zásoby glykogenu (zdroj glukózy) z jater a také mastných kyselin z tukové tkáně přímo do krve, aby mohly pracovat všechny důležité buňky (mozek, srdce, svaly, červené krvinky).

Má to jeden háček. V dnešní době je náš stres málokdy spojen s bojem, útěkem nebo jiným pohybem. Své boje a útěky prožíváme především ve svých myšlenkách. Mozek ale tohle nerozlišuje a stejně tělo připravuje na fyzický výdej.

Nevyužité cukry a mastné kyseliny v krvi jsou velmi náchylné k přeměně. Obvykle dochází k oxidaci, vzniku volných kyslíkových radikálů. Tím vzniká kyselejší reakce těla, na kterou musí okamžitě reagovat např. různými reakcemi ve střevě, ledvinách, krvi  nebo uvolněním vápníku z kostí. 

Takto přeměněné cukry a tuky už tělo neumí uložit zpátky, kde byly před tím. Důsledkem dlouhodobě trvajícího stresu je ukládání tuků v oblasti orgánů a břicha, dráždění nervových zakončení kolujícími cukry a jejich ukládání do tkání, kde nemají, co dělat (cévy, oko,…), aktivace imunitního systému, kdy opět může vzniknout sterilní zánět kdekoliv v těle. 

To, co pomůže, je zase pohyb. Stres prožíváme svým způsobem dennodenně všichni. Pokud ale sezení u počítače nebo na poradách vykompenzujeme pravidelným pohybem, tak se všechny uvolněné zásoby spotřebují, vyplaví se tolik potřebné endorfiny a další látky, které působí proti bolesti, aktivují regeneraci a zlepšují naši náladu, která je nesmírně důležitá pro uvolnění.

Využití reflexní masáže působí zklidnění a harmonizaci nervového, hormonálního i imunitního systému a odvede přebytečné napětí z těla pryč.

Vliv pohybu na lymfatický systém

Lymfatický systém je velmi podobný tomu cévnímu. Tvoří drobné lymfatické cévky i velké cévy. Odvádí z okolí buněk ve tkáních přebytečnou tekutinu a také produkty činnosti buněk, jejich rozpadlé části nebo zneškodněné infekční mikroorganismy. 

Má velmi důležitou roli v dobře fungující imunitě, protože díky kolujícím bílým krvinkám a také lymfatickým uzlinám dokáže včas zachytit nebezpečí.

Je důležitý pro vstřebávání a transport tukových kapének z potravy do jater.

V podstatě je to kanalizační systém, který zajišťuje čistotu celého těla. Pokud nefunguje, tak se zplodiny a tekutina hromadí v těle a to je také náchylnější k možné infekci a také vzniku již zmiňovaného zánětu.

Na rozdíl od cévního systému nemá lymfatický systém svoji pumpu. Pohyb lymfy je tak velmi úzce spojen se stahováním svalů, tedy pohybem. To se týká především dolních končetin, které trpí i tím, že v sedě se utlačují tříselné uzliny a tím se odtok lymfy ještě zhoršuje.

Lymfatický systém

Kromě pravidelného pohybu má na funkci lymfatického systému a tedy lepší čistící a regenerační schopnost těla pozitivní vliv i reflexní ošetření lymfatického systému, které tělo nasměruje tak, aby si samo svůj lymfatický systém pročistilo.  

Pokud vás téma lymfatického systému a jeho bezpečná podpora zajímá více, pak se více dozvíte v článku na blogu.

Postup reflexního ošetření lymfatického systému se můžete naučit tady: