fbpx

Zrcadlo, zrcadlo…jak je na tom, můj močový měchýř?

V minulém článku jsem naznačila, že stav našeho těla se zrcadlí různými způsoby na jeho jednotlivých částech. Už víme, kde číst informace o ledvinách a močovém měchýři na rukách i na chodidlech, a dnes se hluboce zahledíme do svých očí v zrcadle a zjistíme, co říká stav naší pleti.

Kromě fyzického a energetického stavu, obličej velmi dobře prozradí i naše emoční a mentální rozpoložení. Samozřejmě tomu napoví i celkové držení těla, dynamika pohybu a řeči a způsob gestikulace.

Emoce spojené s močovým měchýřem a ledvinami

Emoce spojené s ledvinami jsou na jedné straně strach (stres), úzkost, neschopnost se rozhodnout a najít sílu jít do změny, a na druhé straně schopnost o věcech přemýšlet, pamatovat si je, umění poučit se z chyb, celkový životní nadhled, rozvaha a moudrost, které nám pomáhají si zvolit. V extrému je to bezhlavé jednání, absence sebezáchovy a přemoudřelost, poučování. Je skvělé, když je energie ledvin vyrovnaná a my můžeme využít její sílu pro přirozený běh našeho života.

Princip ledvin - voda a propojení

Vše spojené s elementem vody se týká žití a přežití. Do vody se rodíme a do vody umíráme. Element vody v sobě nese symboliku spojování, ať už atomů v molekuly, tak myšlenek a tvorby nových nápadů, i nového života, nových vztahů a přetváření těch současných. Zbavujeme se starých úhlů pohledu a nacházíme nové (nebo si žádné nevytváříme, když už je nepotřebujeme).

Projevy energie ledvin v našem obličeji tak často poznáme v samotné mimice, a také jsou místa, které se projevují nerovnováhou vodního elementu, tedy suchost nebo naopak přílišné zavodnění.

Na obrázku vidíte, že oblast močového měchýře představuje horní okraj čela i s okrajem, kde už nám vyrůstají vlasy. Tady mnohdy nacházíme suché šupinky, začervenalá místa, ale i akné a pigmentace.

Ledviny se pak zobrazují na dolním víčku – málo vody se projeví hlubokými brázdami a až černými kruhy pod očima (černá je barva ledvin), a přílišné zatížení těla tekutinami pak ukazují nateklé váčky pod očima. Oblast ledvin se projevuje i na špičce a okraji brady.

Stav pleti ukazuje celkovou hydrataci organismu

O hydrataci těla vypovídá i celkový stav pleti. Vysušená nebo i povadlá pokožka obličeje ukazuje na nedostatek energie, vitamínů a minerálů v těle.

Ledviny jsou hlavním místem hospodařením s energií (více jsem o tom psala tady), s minerály a aktivace vitamínu D. Jsou jedním z důležitých míst pro udržení acidobazické rovnováhy, tedy pH našeho vnitřního prostředí.

Proto je dobré se starat o pleť jak zvenku, tedy pomoci ji udržet hydrataci uvnitř pokožky a chránit ji před nepříznivými vlivy počasí, tak zevnitř doplněním důležitých vitamínů, minerálů a fytonutritientů, které zajistí dostatek energie pro regeneraci, a nejen pro přežití.

V období zimy, kdy máme menší potřebu pít, jsme vystaveni většímu riziku překyselení = stav, kdy tělo musí zvýšeně pufrovat (stabilizovat) pH a spotřebovává velké množství antioxidačních vitamínů a minerálů.

Často už přemýšlíme i o tom, že by se hodila nějaká jarní očista, aby se nám vrátila energie. Je důležité říct, že v tuto chvíli nebude tělo tolik ochotné vydat drahocennou energii na generální úklid a ocení spíše odpočinek.

Proto se zaměříme hlavně na pitný režim, který sám o sobě dokáže udržet potřebnou očistu těla. Ideální je čistá voda (klidně vlažná nebo teplá) a čajové směsi proti překyselení.

Reflexní terapie obličeje

Když už se díváme do zrcadla, tak můžeme využít i reflexní body na obličeji, které podporují ledviny a močový měchýř. Ukážeme si ty základní.

Bod 0: Ledviny, ucho, oči ústa, nos, páteř, nadledvinky, ruce, nohy, genitálie, žaludek

0 představuje bod, který mačkáme vždy na začátku našeho působení na reflexní body a také jím končíme. Je výborný při únavě a upravuje celou řadu funkcí: krevní tlak (nahoru i dolů), nervový systém, srdeční rytmus, zmírňuje bolesti, usnadňuje trávení, stahuje žíly, brání návalům a pocení, zastavuje krvácení, zahřívá a osvěžuje organismus, stahuje dělohu, posiluje sexuální energii,…

Bod 22: Močový měchýř, zuby, pánevní oblast, tlusté střevo, děloha

Tento bod působí na všechny problémy vztahující se k močovému měchýři: zánět močového měchýře, problémy s udržením moči, pomočování, atd. Působí na proudění čchi, posiluje obranyschopnost organismu, aktivuje energii, působí proti bolestem pánevní oblasti, utišuje bolesti tračníku. Působí na bolesti zubů, především v dolní čelisti, …

Bod 43: Zuby, oblast bederní páteře, kostrč, ledviny

Tento bod oceníte při všech potížích ledvin a beder. Usnadňuje regeneraci a napomáhá při zotavování po infekční chorobě nebo chirurgickém zákroku. Odpovídá akupunkturnímu bodu Brána života (4 ZS). Zahřívá organismus, vlévá síly do oslabeného organismu, posiluje zuby a čelisti, povzbuzuje ledviny, ulevuje bolesti beder.

Bod 45: Uši, bederní páteř, kostrč, žaludek, ledviny

Bod 45 působí především v případě onemocnění ledvin. Povzbuzuje organismus, uklidňuje, uvolňuje, pomáhá při onemocněních ucha, posiluje ledviny. Body 43 a 45 se stimulují pomocí zakulaceného hrotu pera.

Z našeho obličeje toho můžeme ujistit mnohem více, a taky je zde více bodů, které můžeme do celkové podpory těla zapojit. Pokud vás téma zaujalo, tak ho mnohem více rozebereme na našem webináři Co prozradí obličej a reflexní terapie, na které také můžete pokládat všechny své dotazy.

Líbil se vám článek? Budeme rádi za jeho sdílení.

V tomto článku jsem shrnula informace obecně ve vztahu k tomuto ročnímu období. Máte-li už konkrétní zdravotní projevy, nelze vždy obecné informace aplikovat, protože život není tak přímočarý, jak bychom si přáli. Ráda s vámi vaši situaci proberu, nasměruju na vhodné drobné změny, reflexní terapii i bylinky při individuální konzultaci jako online, tak i osobně v mé poradně.


PharmDr. Vendula Martinková

PharmDr. Vendula Martinková

Specialistka na regeneraci organismu a reflexologii s citem. "Ukazuji lidem jak mohou pomoci svému tělu, aby se začalo uzdravovat samo, a pomáhám jim objevit a rozvíjet vlastní potenciál".

3 komentáře

Katarina · 25 ledna, 2023 v 4:01 am

Kurz má veľmi zaujal

Petra · 30 ledna, 2023 v 5:00 pm

Dobrý večer,
Vsetko to úplně sedí, tak už len naučit sa tie body používať pravidelne. Momentálne riešim ľadviny. Ďakujem s pozdravom
Petra

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *